Jak sprawdzić spółkę cywilną w REGON? Instrukcja krok po kroku

Planujesz rozpocząć współpracę ze spółką cywilną i chcesz sprawdzić informacje na jej temat, ale nie wiesz, od czego zacząć? Podpowiadamy jak sprawdzić spółkę cywilną w bazie REGON krok po kroku.

Spółki cywilne - co to

Spółka cywilna to nic innego jak jeden ze sposobów na połączenie działań dwóch osób, które definiowane są jako przedsiębiorcy, ponieważ prowadzą działalności gospodarcze. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby spółkę cywilną tworzyło 3 i więcej przedsiębiorców. Do rozpoczęcia działalności jako spółka cywilna konieczne jest zawiązanie umowy spółki cywilnej między jej wspólnikami.

Spółka cywilna to jedyna funkcjonująca w Polsce spółka, która jest uregulowana w Kodeksie cywilnym. Działanie pozostałych spółek reguluje z kolei Kodeks Spółek Handlowych. Spółka cywilna nie jest zaliczana do spółek handlowych, nie posiada też osobowości prawnej, więc np. ze spółką cywilną samą w sobie nie można nawiązać współpracy biznesowej. Współpracę nawiązuje się ze wspólnikami spółki cywilnej, którzy posiadają osobowości prawne z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej.

Jak sprawdzić spółkę cywilną? Odpowiedzią jest baza REGON

Wielu przedsiębiorców, którzy prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą, decyduje się na zawiązanie spółki cywilnej z innymi przedsiębiorcami, z którymi łączą ich wspólne cele gospodarcze. Założenie spółki cywilnej jest nieskomplikowane i zajmuje niewiele czasu, dlatego cieszy się stale rosnącą popularnością.

Firmy, które planują rozpocząć współpracę ze spółką cywilną, szukają sprawdzonego sposobu na zweryfikowanie istnienia takiej spółki. Jeśli i Ty zastanawiasz się, w jaki sposób sprawnie sprawdzić spółkę cywilną przed nawiązaniem z nią współpracy, to zachęcamy do zapoznania się z instrukcją, dzięki której dowiesz się jak szybko sprawdzić spółkę cywilną w bazie REGON.

Instrukcja jak sprawdzić spółkę cywilną w bazie REGON

Rejestr spółek cywilnych nie istnieje. Jedynym miejscem, w którym przedsiębiorcy mogą sprawdzić spółkę cywilną w Polsce, jest baza REGON, czyli prowadzona przez Główny Urząd Statystyczny wyszukiwarka z informacją gospodarczą o podmiotach gospodarki narodowej. Wyszukiwarka REGON pozwala firmom odnaleźć podmioty, takie jak spółki cywilne, na podstawie numerów identyfikacyjnych:

 • REGON,
 • NIP,
 • KRS.

Spółki cywilne w bazie REGON można również wyszukać na podstawie adresu, pod którym prowadzona jest działalność.

Sprawdź spółki cywilne po identyfikatorach

W bazie REGON istnieje możliwość weryfikacji spółki cywilnej po jej numerze identyfikacyjnej NIP lub numerze REGON. Spółki cywilne nie są wpisywane do Krajowego Rejestru Sądowego (KRS), więc nie ma możliwości zweryfikowania spółki cywilnej po trzecim dostępnym w REGON kryterium, czyli numerze KRS.

Aby sprawdzić spółki cywilne po numerze NIP lub REGON, wystarczy w odpowiednie pole wpisać numer, a następnie kliknąć Szukaj. Wynikiem wyszukiwania będą informacje o jednostce organizacyjnej niemającej osobowości prawnej - czyli o poszukiwanej spółce cywilnej.

Wyszukaj spółki cywilne po adresach

Jeśli chcesz wyszukać spółkę cywilną, ale nie znasz jej numeru NIP czy REGON, jednak znany jest Ci jej adres, to możesz wyszukać spółki cywilne po adresie prowadzenia działalności. W celu dokładniejszego wyszukiwania należy podać możliwie jak najwięcej informacji, aby możliwie skrócić listę wyników.

Przykładowo w bazie REGON jest 7179 wyników wyszukiwań dla kryteriów:

 • Województwo: mazowieckie;
 • Powiat: Warszawa;
 • Gmina: Ochota;
 • Miejscowość: Warszawa;
 • Ulica: Aleje Jerozolimskie.

W takiej sytuacji warto też podać numer nieruchomości oraz fragment nazwy. Do niedawna spółki cywilne powinny w nazwie zawierać co najmniej nazwiska i imiona jej wspólników. Jeśli więc wyszukujesz spółki cywilne zawarte przed 2010 rokiem, to możesz wpisać nazwisko wspólnika w pole fragment nazwy. Zgodnie z Wyrokiem NSA, sygn. akt I FSK 1443/09 z 2010 roku nazwy spółek cywilnych nie muszą zawierać nazwisk wspólników, więc ten sposób w przypadku nowych spółek się nie sprawdzi.

Wyszukaj spółkę cywilną po grupie identyfikatorów

W bazie REGON możesz też wyszukać interesującą Cię spółkę cywilną wraz z kilkoma innymi spółkami dzięki opcji wyszukiwania po grupie identyfikatorów. Masz do wyboru wyszukiwanie po numerze:

 • REGON 9 znaków;
 • REGON 14 znaków;
 • NIP;
 • KRS.

Aby wyszukać spółki cywilne w ten sposób, wystarczy, że we wskazanym obszarze wpiszesz numery NIP czy REGON interesujących Cię spółek cywilnych jeden pod drugim bez żadnych dodatkowych znaków rozdzielających.