Spółki cywilne w Polsce 2021

Wedługa danych z GUS w 2021 roku w Polsce jest ponad 19% więcej spółek cywilnych w porównaniu do roku poprzedniego. Przejrzeliśmy dokładne dane z podziałem na województwa i prezentujemy raport o spółkach cywilnych w Polsce 2021.

Spółki cywilne w Polsce - wprowadzenie

Spółki cywilne jako jedyne ze spółek, które mogą zostać nawiązane w Polsce, nie mają osobowości prawnej. Nie podlegają też obowiązkowi rejestracji w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS). Ich dużą zaletą jest to, że do jej założenia potrzebnych jest tylko dwóch wspólników, którzy prowadzą własne działalności gospodarcze. Z formalnego punktu widzenia spółkę cywilną zakłada się łatwo i co ważniejsze szybko, bo jedyne co trzeba zrobić, to podpisać umowę ze wspólnikiem i wystąpić o nadanie numeru REGON oraz NIP dla spółki cywilnej. Więcej szczegółów dotyczących umowy spółki cywilnej przeczytasz w naszym osobnym artykule.

Największą wadą spółki cywilnej jest to, że jej wspólnicy solidarnie odpowiadają za zobowiązania spółki przed wierzycielami swoim majątkiem osobistym. Nie zmienia to faktu, że spółki cywilne cieszą się w Polsce dość dużą popularnością. W dalszej części artykułu przedstawiamy dane, dotyczące ilości spółek cywilnych w Polsce w 2021 roku.

Ile w Polsce jest spółek cywilnych - bilans na 2021

Według GUS na koniec września 2020 roku w Polsce było 280 568. Na koniec listopada 2021 roku liczba ta wynosi 334 271 spółek cywilnych. Odnotowano więc wzrost na poziomie 19% - nie jest to zbyt duży przyrost w porównaniu do lat wcześniejszych, kiedy można było mówić o wzroście nawet czterdziestoprocentowym.

Najwięcej spółek cywilnych, bo ponad 57 tys., zostało nawiązanych dotychczas w województwie mazowieckim. Drugim w kolejności województwem, w którym wielu przedsiębiorców zdecydowało się na założenie spółki cywilnej, jest województwo śląskie, gdzie istnieje ponad 36 tys. spółek cywilnych. Na miejscu trzecim znalazły się województwa kujawsko-pomorskie i pomorskie z wynikiem ex aequo wskazującym, że w każdym z tych województw działa ponad 32 tys. spółek cywilnych. Najmniej spółek cywilnych, bo dokładnie 5 667, założono w województwie podlaskim.

Poniżej przedstawiamy dokładne liczby z podziałem na województwa:

  • Dolnośląskie 28 222 spółki cywilne
  • Kujawsko-Pomorskie 32 582 spółki cywilne
  • Lubelskie 10 628 spółek cywilnych
  • Lubuskie 6 602 spółki cywilne
  • Łódzkie 18 139 spółek cywilnych
  • Małopolskie 30 599 spółek cywilnych
  • Mazowieckie 57 899 spółek cywilnych
  • Opolskie 6 341 spółek cywilnych
  • Podkarpackie 11 449 spółek cywilnych
  • Podlaskie 5 677 spółek cywilnych
  • Pomorskie 32 582 spółki cywilne
  • Śląskie 36 600 spółek cywilnych
  • Świętokrzyskie 8 057 spółek cywilnych
  • Warmińsko-Mazurskie 7 125 spółek cywilnych
  • Wielkopolskie 27 189 spółek cywilnych
  • Zachodniopomorskie 14 580 spółek cywilnych

Gdzie sprawdzić spółkę cywilną skoro brakuje rejestru?

Chcesz podjąć współpracę ze spółką cywilną, ale wcześniej musisz ją zweryfikować i dowiedzieć się, czy na pewno jeszcze funkcjonuje? Sprawdź spółki cywilne w bazie REGON. Wejdź na stronę wyszukiwarki i wpisz w odpowiednie pole NIP spółki cywilnej lub jej numer REGON. Jeśli nie znasz numerów rejestrowych, to wyszukaj spółkę cywilną po nazwie lub adresie. Jeśli dane w bazie REGON nie będą wystarczające, ponieważ np. będzie brakowało dat zakończenia spółek, które weryfikujesz, i wyda Ci się to podejrzane, to wyszukaj spółki cywilne w rejestrze CEIDG. Numery NIP spółek cywilnych znajdziesz w bazie REGON.

W CEIDG, czyli Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej znajdziesz aktualne dane nie o samej spółce cywilnej, ponieważ nie istnieje rejestr spółek cywilnych, który gromadził by takie dane. Ale znajdziesz informacje o wspólnikach spółki. Jak sprawdzić spółkę cywilną, a dokładniej jej wspólników w CEIDG? Wystarczy w odpowiednim polu wpisać numer NIP spółki cywilnej i rozpocząć wyszukiwanie. Rezultatem będą wpisy do rejestru poszczególnych wspólników. Można się z nich dowiedzieć czy te osoby aktualnie prowadzą działalności i czy są wspólnikami w innych spółkach.

Więcej ciekawych informacji o polskich firmach znajdziesz też na stronie dostawcy informacji gospodarczych Transparent Data.